Oto spojrzenie na pięć najlepszych muzeów wojskowych na świecie, które są niesamowite dla każdego, kto interesuje się historią wojskowości.

Les Invalides, Paryż

Jeśli chcesz zrobić krok w tył w czasie, jeśli chodzi o historię wojskowości, to Les Invalides w Paryżu jest absolutnym hitem. Kompleks ten został zbudowany w XVII wieku przez króla Ludwika XIV, więc nawet sam budynek jest historyczny. W tamtym czasie miał to być dom spokojnej starości dla weteranów wojskowych, ale obecnie pełni funkcję Muzeum Armii Francuskiej. Znajdziesz tu m.in. kryptę, w której spoczywają szczątki Napoleona Bonaparte oraz modele najważniejszych ufortyfikowanych miast Francji.

Muzeum Historii Wojskowości, Wiedeń, Austria

Austria jest krajem bogatym w historię wojskowości, więc jej muzeum jest ogromne i niesamowicie intrygujące. W muzeum znajdują się zbiory i przedmioty pochodzące jeszcze z czasów cesarskich, kiedy Wiedeń był centrum imperium. Znajdziesz tu kolekcje z obu wojen światowych, zimnej wojny i okresu międzywojennego. Dla wielu osób największą nagrodą jest samochód, którym jechał arcyksiążę Franciszek Ferdynand, gdy został zamordowany w Sarajewie. To wydarzenie zapoczątkowało I wojnę światową.

Imperialne Muzeum Wojny, Londyn

W Europie znajduje się również Imperialne Muzeum Wojny, które można znaleźć w Londynie. Muzeum to skupia się na wielu konfliktach, w które zaangażowana była nie tylko Wielka Brytania, ale także Wspólnota Narodów. Jego zbiory sięgają pierwszej wojny światowej i mają pomóc zwiedzającym w zrozumieniu historii wojny i tego, jak wyglądały doświadczenia wojenne.

Muzeum to jest znane jako jedno z najlepszych na całym świecie i jest opisywane jako „muzeum historii społecznej”, dając zwiedzającym wyjątkowe doświadczenie. Skupienie się na tym, jak wojny wpłynęły na ludzi i społeczeństwa, nadaje historii bardziej osobisty wymiar, a tym samym wywiera na nich znacznie silniejszy wpływ.

Wiele innych do odkrycia

Oczywiście jest to tylko niewielka garstka muzeów wojennych na całym świecie, które poświęcone są edukacji o wojnach w przeszłości. W Stanach Zjednoczonych istnieje wiele niesamowitych muzeów wojskowych, które warto odwiedzić, takich jak: For Gerharda – żywe muzeum w Świnoujściu, National WWI Museum and Memorial w Kansas City, Missouri; National Naval Aviation Museum w Pensacola, Floryda; oraz National Museum of the Marine Corps w Quantico, Virginia.